KONKURS KRASOMÓWCZY JĘZYKA JAPOŃSKIEGO

Views: 533

Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego dla Licealistów

第1回高校生日本語スピーチコンテスト

ポーランド選抜大会

24 lutego 2013 roku w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych odbył się 1. Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego dla Licealistów, zorganizowany przez Ambasadę Japonii i Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Japońskiego. W konkursie wzięło udział 10 licealistów z całej Polski, którzy mieli okazję zaprezentować publiczności efekty swojej nauki. W podsumowaniu konkursu Kaori Tanaka z Zakłądu Japonistyki UJ wysoko oceniła poziom uczestników i zachęciła ich do dalszych wysiłków. Pochwaliła także odwagę osoby, która zdecydowała się wziąć udział w konkursie po zaledwie 4 miesiącach nauki.

Tematy do wyboru były następujące:

a) Porozumienie międzykulturowe (język, wymiana obywatelska itp.)

b) Problemy współczesnego świata (problemy ochrony środowiska, społeczeństwo informatyczne, problemy społeczne itp.)

c) Coś, co jest dla mnie ważne d) Moje przesłanie dla przyszłych pokoleń

W konkursie wzięło udział 10 licealistów z całej Polski, uczących się zarówno w szkołach języka japońskiego, jak i prywatnie. Uczestnicy przygotowali trzyminutowe przemówienia. Po wygłoszeniu swojego przemówienia każdy uczestnik otrzymał od komisji pytania, na które musiał udzielić odpowiedź. Nagrodę główną był dwutygodniowy wyjazd do Japonii i reprezentowanie Polski na konkursie krasomówczym w Japonii. Wyjazd jest całkowicie sponsorowany. Pierwsze miejsce zdobyła Pani Marta Gdok z Poznania, uczennica 1. klasy liceum, która przygotowała przemówienie pod tytułen “Wydarzenie, które mnie zmieniło”.
Drugie miejsce zajęła Pani Michalina Biedrzycka ze Szkoły Języków Orientalnych – MATSURI. Pani Michalina przygotowała przemówienie pt. Głębokie znaczenie słowa „przepraszam” dla Japończyków. Tytuł po japońsku to: 日本人にとっての「すみません」の深い意味

Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali statuetki i upominki ufundowane przez firmę Pentel, Związek Pracodawców SHOKOKAI, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Japońskiego oraz restaurację japońską INABA.

Lista laureatów konkursu przedstawia się następująco:

1. miejsce: Monika Gdok (V L.O. w Poznaniu)
2. miejsce: Michalina Biedrzycka (Szkoła Języków Orientalnych “Matsuri”)
3. miejsce: Monika Sekular (KOTONOHA)

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni naszej szkoły! W przyszłym roku również jedziemy na II edycję konkursu krasomówcy! (Zapraszamy również do naszej galerii!)

 

Facebook