CHIŃSKO – JAPOŃSKO – KOREAŃSKIE POPOŁUDNIE KULTUROWE II EDYCJA: BLISKIE POZNANIE KULTURY ORIENTALNEJ

Views: 1138

CHIŃSKO – JAPOŃSKO – KOREAŃSKIE POPOŁUDNIE KULTUROWE

II EDYCJA: Bliskie poznanie kultury orientalnej

28 lipca 2012 roku w bibliotece PAN w Gdańsku odbyło się spotkanie kulturowe pt. „CHIŃSKO – JAPOŃSKO – KOREAŃSKIE POPOŁUDNIE KULTUROWE II EDYCJA: BLISKIE POZNANIE KULTURY ORIENTALNEJ”. W odróżnieniu od pierwszej edycji drugie spotkanie zostało rozszerzone tematycznie i wzbogacone o kraj Korei Południowej. Ponadto zwiększono liczbę gości do ponad 75 osób. Głównymi organizatorami wydarzenia były szkoły językowe: Szkoła Języków Orientalnych – Matsuri, Szkoła Języka Chińskiego – Yanan oraz Centrum Kultury Orientu, które zajmuje się organizowaniem wydarzeń kulturowych o tematyce orientalnej. Zapowiedź wydarzenia pojawiała się m.in. na portalu społecznościowym – Facebook, gazecie internetowej – Wybrzeże24.pl, czy też stronach poświęconych kulturze orientalnej: www.konnichiwa.pl, www.matsuri.pl oraz blogu www.japoneczka.pl. Ponadto w wielu miejscach zostały rozwieszone plakaty promujące wydarzenie. Celem spotkania było przybliżenie charakterystyki trzech istotnych ośrodków kulturowych Azji – Chin, Japonii oraz Korei Południowej. Chiny, Japonia oraz Korea to odpowiednio 2, 3 oraz 15 gospodarka świata pod względem współczynnika PKB nominalnego. Kraje te od kilku lat co raz bardziej odważnie wchodzą na rynek europejski w różnych postaciach, a ich wpływ na postrzeganie Azji i jej specyfiki jest nie do przecenienia. Dlatego też w dobie azjatyckiej ekspansji, co istotne nie tylko gospodarczej ale i kulturowej, warto się bliżej przyjrzeć tym państwom. Podczas spotkania zostały zaprezentowane wszystkie wspomniane kraje nie tylko od strony bogactwa kulturowego, ale także ukazane zostały aspekty związane z atrakcjami turystycznymi jak i aspektami biznesowymi. Wszystkie wykłady były prowadzone przez osoby bezpośrednio związane z krajami orientu. Osoby te zostały zaproszone do poprowadzenia prezentacji, aby możliwie najrzetelniej odwzorować specyfikę owych krajów.

Wśród gości pojawiło się kilka ważnych osobistości, m.in.: prof. Politechniki Gdańskiej Zbigniew Cywiński, wiceprezydent Gdyni Pan Marek Stępa, profesorowie z Moskiewskiego Uniwersytetu oraz wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego.

Jako pierwsze została zaprezentowana Korea Południowa przez rodowitego Koreańczyka, obecnie lektora i tłumacza języka koreańskiego. Polakom „Korea” kojarzy się głównie z Koreą Północną i z tamtejszym ustrojem politycznym. Jednak prezentacja spotkania kulturowego na pewno odpowiedziała na pytanie czym charakteryzuje się Korea Południowa. Dla wielu przybyłych gości pierwszym skojarzeniem była motoryzacja, gdyż   na naszych drogach jeździ niezliczona liczba pojazdów pochodzących z tego kraju. W ostatnich latach Korea jednak stara się pokazać także od innej strony. Co raz bardziej popularne staje się kino koreańskie. Jego popularyzacja jest szczególnie widoczna w Stanach Zjednoczonych, które z roku na rok zwiększają swoje inwestycje w tę gałąź koreańskiego przemysłu. Ponadto przemysł muzyczny dociera już do odbiorców z Europy i cieszy się rosnącą popularnością. Prowadzący prezentację pokazał zupełnie inny obraz tego tajemniczego kraju. Z zaangażowaniem opowiadał m.in. o Pop kulturze, zwyczajach oraz historii Korei Południowej i relacjach z Koreą Północną. Poznano Koreański Mit o Tangunie -Początek „Kraju Porannej Ciszy”- państwa Chosŏn (Korei), uzupełniony o osobiste spostrzeżenia autora prezentacji co do teraźniejszych kulinariów owego kraju, a nawiązujących faktów  mitologicznych.

Poruszono tematykę historyczna ukazując analogie z historią Polski. Kulminacyjnym momentem całej prezentacji był pokaz tradycyjnego stroju koreańskiego – Hanbok (Korea.한복). Zaproszone przez szkoły językowe Koreanki zaprezentowały na sobie tradycyjny strój koreański – Hanbok (fot.2), opowiadając jego historię oraz przedstawiając detale związane z zakładaniem i zdejmowaniem stroju. Strój wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników. Jednak oprócz stroju koreańskiego na sali można było także podziwiać osoby ubrane w tradycyjny strój japoński – Kimono (jap. 着物)  (fot.1) oraz tradycyjny strój chiński – Qipao (chin. 旗袍, qípáo; wym. ćchi-pchao).

Zaproszone Koreanki opisały ponadto życie koreańskich kobiet, a także zademonstrowały tradycyjny ukłon. Przed zakończeniem można było zadawać nurtujące pytania związane z prezentowanym krajem. Zakończono przyjemnym zarówno dla ucha jak i oka pokazem multimedialnym k-popu. Po prezentacji o Korei Południowej uczestnicy zapewne będą pamiętać jak wygląda nowoczesna Korea Południowa. W planowanej III edycji na pewno nie zabraknie informacji o kinematografii koreańskiej.

Chińskie produkty są widoczne już niemalże wszędzie i towarzyszą nam w każdym miejscu, w którym się znajdziemy. Zalanie rodzimego rynku tanimi produktami jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, zaraz obok słynnego muru chińskiego – kiedy myślimy o Chinach. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to kraj o wspaniałych tradycjach i posiadający wiele bardzo ciekawych pod kątem turystyki miejsc. Dlatego też podczas prezentacji o Chinach mogliśmy poznać głównie etykietę biznesu. Prezentacja była przeznaczona szczególnie dla osób, które planują nawiązać współpracę z chińskimi przedsiębiorstwami bądź chcą wyjechać do Chin celem poszukiwaniu pracy. Wiedza, która została przedstawiona przez lektorkę Politechniki Gdańskiej Ray Wang oraz dyrektor Szkoły Języka chińskiego – Yanan niewątpliwie uświadomiła słuchaczom wydarzenia jak bardzo relacje biznesowe w Chinach różnią się od panującego w Polsce europejskiego standardu (fot.6).

Japonia w ostatnich latach budzi pierwsze skojarzenia z tsunami – z uwagi na niedawne wydarzenia, zaawansowaną technologią, która towarzyszy nam w życiu codziennym, a także bajkami naszego dzieciństwa oraz bajkami, które teraz oglądają nasze dzieci. Każdy przecież kojarzy anime czy mangę, które mają ogromny wpływ na obecną młodzież. Jednak Japonia to nie tylko nowinki technologiczne, rozrywka dla najmłodszych czy też nieprzewidywalny klimat – to także niesamowita kuchnia czy intrygująca, choć wciąż dość w Polsce tajemnicza kultura, co w pełni zostało oddane przez zaproszonego gościa – osobę mieszkającą i pracującą w Japonii – Panią dr Ewę Marię Kido. Prezentacja o Japonii niewątpliwie przedstawiła również Japonię, która coraz bardziej otwiera się na Europę i zachęca do odwiedzenia pomimo odległości. Ponadto pani dr Kido przygotowała specjalnie na tę okazję prezentację przedstawiającą atrakcje turystyczne w Japonii oraz ciekawostki z nią związane. Rzetelnie opisane zostały wszystkie znane miejsca w Japonii oraz te, które w szczególności poleca dr Kido. Prezentacja została wzbogacona wspaniałymi, autorskimi fotografiami z miejsc zwiedzonych przez prezentującą. Po za opisem miejsc, mówiono również o zachowaniach, upodobaniach Japończyków co jeszcze bardziej pobudzało wyobrażenie o kraju Kwitnącej Wiśni.

Po prezentacjach na zaproszonych gości czekały orientalne dania, ciasto oraz herbaty z krajów orientu. Główną atrakcją związaną z przerwą na poczęstunek był półgodzinny pokaz przyrządzania sushi przez zawodowych sushi masterów ze znanej Trójmiejskiej restauracji – Dom Sushi (fot. 4 oraz fot.8). Natomiast dania chińskie zostały starannie przygotowane przez chińskiego szefa kuchni oraz właściciela restauracji Yang Guang (Chin. 阳光酒家).

 

Potrawy serwowane podczas wydarzenia prezentują się następująco:

 

KUCHNIA JAPOŃSKA

  • curry z ryżem (カレーライス)
  • cha-han (czyt. ciaahan, po jap. チャーハン) – ryż zasmażany z warzywami oraz z przyprawami z Japonii

KUCHNIA CHIŃSKA

  • Sajgonki z warzywami lub z mięsem  – 素菜或者肉春卷
  • chińskie chipsy o smaku krewetek z orzechami – 中国虾片与炸花生
  • pierogi z warzywami i mięsem – 素材饺子或者肉饺子

KUCHNIA KOREAŃSKA

  • Bulgoki – 불고기 (Koreańskie barbecue) : wołowina, czosnek itp.
  • Kimbap – 김밥 (Koreańskie kanapki ryżowe): ryż, algi, jajko itp.
  • Kimchi – 김치 – przystawka składająca się z kiszonej kapusty chińskiej, chili, imbir oraz czosnek

 

HERBATY

Degustacja oryginalnej chińskiej oraz japońskiej herbaty. Ponadto przygotowane zostało specjalne stoisko przez zaprzyjaźnioną Kawiarnio – Herbaciarnię Podróżniczą – POŁUDNIK 18. Goście zostali powitani degustacją różnych herbat z całego świata i mogli również zakupić je do domu.  Do dekoracji stoiska zostały przygotowane orientalne bukieciki specjalnie przygotowane na tę okazję przez kwiaciarnię – Salonik u Anny.

DESER

Na zakończenie na gości czekała miła niespodzianka w postaci ciast z dekoracją w stylu japońskim – na cieście widniała znana postać – Hello Kitty. Ciasto bardzo zasmakowało gości i w mgnieniu oka zostało zjedzone.

W przerwie goście mogli zwiedzić dodatkowe pomieszczenia, w których znajdowały się:

  • sklepiki z pamiątkami japońskimi oraz chińskimi,
  • obrazy oraz maski z Japonii,
  • gadżety związane z mangą anime i wiele więcej (zaprojektowane przez The Art Labratory).

W części końcowej zostały przygotowane dodatkowe atrakcje w postaci konkursów z nagrodami.

Została ona podzielona na trzy części : część chińska, część japońska oraz część podsumowująca. W każdej z części można było wygrać miłe upominki pochodzące z dalekiego wschodu. Konkurs dotyczył m.in. zabaw zręcznościowych, sztuka składania papieru, czyli Origami (折り紙) oraz konkurs testowy dotyczący wiadomości o Chinach, Japonii oraz Korei.  Na zakończeniu ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody.

W przyszłym roku zimą planowana jest III Edycja spotkania kulturowego.  Tym razem planowane są pokazy artystyczne, kaligrafia japońska oraz więcej potraw orientalnych.

 

Facebook